Slow food w Kapsztadzie – przewodnik po food marketach

Na słono i na słodko, na mały i wielki głód,  na zdrowo i niezdrowo. W każdej wersji – lokalnie, świeżo i pachnąco. Food markets, czyli targi na których zjemy i wypijemy co tylko nam się zamarzy, to krainy pełne obłędnych smaków i zapachów. Wraz z rozwijającą się globalnie ideą slow food, stają się coraz bardziej popularne w wielu zakątkach świata. Będąc w Kapsztadzie z wielką radością odkryłam, że jest jednym z tych zakątków, gdzie idea wolnego i dobrego jedzenia jest w fazie prawdziwego rozkwitu.

Food markety są tam nie tylko rajem dla smakoszy i głodomorów, ale też popularnymi miejscami do spędzania czasu ze znajomymi – przy muzyce na żywo, na świeżym powietrzu i w świetnej atmosferze. Trudno wyobrazić mi sobie lepsze miejsca do poznania lokalnej kultury, spróbowania afrykańskich potraw i obserwacji mieszkańców w ich codziennym rytmie życia.

Oczywiście na niektórych targach trzeba przygotować się na tłumy i walkę o stolik lub perspektywę siedzenia na ziemi. Taki rozgardiasz może mieć swój urok, ale jeśli chcemy go uniknąć, lepiej wybrać się na jeden z mniej popularnych marketów i z pewnością w innym terminie niż wczesne sobotnie popołudnie. Poniższa lista przedstawia wachlarz targowych opcji, w różnych częściach Kapsztadu i okolic.

20150314_122438

  1. The Neighbourgoods Market:

Organizowany w starej fabryce herbatników i położony w Woodstock, jednej z modniejszych dzielnic Kapsztadu, the Neighbourgoods Market wygrywa z innymi targami pod względem atmosfery i różnorodności. Ponieważ jest otwarty tylko raz w tygodniu trzeba pojawić się na nim z samego rana albo przygotować się na prawdziwe tłumy. Większość odwiedzających to jednak mieszkańcy miasta, gdyż Woodstock  nie oferuje typowo turystycznych atrakcji i nie leży na trasie tradycyjnych przewodników.

dsc00136

      2. V&A Food Market

  • www: http://waterfrontfoodmarket.com/
  • adres: Breakwater Boulevard, V & A Waterfront, Cape Town, 8002
  • Otwarty codziennie, w godz. 10.00-20.00

Częstotliwość otwarcia to ogromna zaleta tego marketu – dzięki niej jest nie tylko potencjalną weekendową atrakcją, ale też codzienną opcją śniadaniowo-obiadową. Słynne V&A Waterfront, gdzie jest zlokalizowany, to właściwie miasto w mieście, w którym wycieczki z przewodnikiem mijają się z klientami eleganckich restauracji i mieszkańcami biegnącymi do centrum handlowego. Food market to świetne miejsce, żeby schować się na chwilę przed tym rozgardiaszem i alternatywa dla znacznie droższych knajpek nad wodą lub fast foodowych sieciówek w częsci gastronomicznej pomiędzy H&M i Zarą.

dsc00157

3. Bay Harbour Market 

  • www: www.bayharbour.co.za
  • adres: 31 Harbour Road, Hout Bay, Cape Town.
  • otwarty w piątki w godz. 17.00-21.00, w soboty i niedziele w godz. 9.30-16.00

Bay Harbour to pierwszy market, który odwiedziłam w czasie swojego pobytu, najprawdopodobniej największy i najbardziej rozsławiony wśród turystów. Nie ujmuje mu to niczego z niepowtarzalnego klimatu, najbliższego temu co wyobrażamy sobie myśląc o targu na południu Afryki. Mimo wielkości i zgiełku jest jednocześnie najwolniejszy i najbardziej wyluzowany. Wiele uroku dodaje mu też widok na zatokę po zachodniej stronie Półwyspu Przylądkowego w tym na Chapman’s Peak, jeden z najpiękniejszych punktów widokowych okolic Kapsztadu.

20150206_174627

4. Blue Bird Garage Food and Goods Market in Muizenberg 

  • www: www.bluebirdmarket.co.za
  • adres: 39 Albertyn Road, Muizenberg
  • otwarty w piątki, w godz. 16.00-22.00 i każdą pierwszą sobotę miesiąca w godz. 11.00-16.00

Muizenberg to królestwo surferów i plażowiczów zmęczonych klimatem francuskiej riwiery, panującym na położonym bliżej centrum Camps Bay. W tym miasteczku, stanowiącym administracyjnie przedmieścia Kapsztadu, nie znajdziemy raczej gwiazd i białych obrusów, tylko mieszkańców w japonkach, z butelką piwa w ręku. Food market idealnie wpasowuje się w ten klimat – jest nieduży i czynny tylko raz w tygodniu, ale za to otwarty wieczorami i tak lokalny jak to tylko możliwe.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s