Nie rozmawiaj z nieznajomymi

Od jakiegoś czasu nie mogę się nadziwić jak zasada tak bezsensowna mogła się tak głęboko zakorzenić w naszej społecznej świadomości. Żywią się nią stereotypy – nieznane to niebezpieczne, ludzie są z natury źli i mają złe intencje, prywatność to święta wartość, którą trzeba chronić. Tak, jakby potencjalny złodziej, porywacz albo inny przestępca rzeczywiście czekał ze zrobieniem dziecku krzywdy na moment aż zacznie z nim rozmawiać. Tak, jakby każdy znajomy nie był kiedyś nieznajomym.

Jako dorośli nie boimy się już raczej, że nieznajomy współpasażer jest gotowym zrobić nam krzywdę kryminalistą. Czego więc się boimy? Dlaczego wciskamy nos w telefon, a słuchawki w uszy, odwracamy wzrok, unikamy spojrzeń? Nie mamy czasu albo siły, chcemy odpocząć, popracować, wykorzystać czas dla siebie – jasne. Ale czy naprawdę każdego razu z tych wszystkich razy? Czy na pewno tylko to nami kieruje?

Rozmowa z nieznajomym to piękne doświadczenie. Oczyszczone z omawiania codzienności, wolne od obaw, oporów i wstydu. Ekscytujące i nieprzewidywalne – przecież nigdy nie wiadomo dokąd nas zaprowadzi. Może nieznajomy zostanie znajomym?  Może pokaże nam inny punkt widzenia? Może opowie swoją historię albo skłoni nas do refleksji nad własną?

Powtarzajmy sobie i innym „rozmawiaj z nieznajomymi”. Naprawdę warto.

4 myśli na temat “Nie rozmawiaj z nieznajomymi

  1. Zgadzam się, rozmowa z nieznajomym może być bardzo ciekawą przygodą. Szkoda tylko, że totalnie nie potrafię nawiązywać kontaktów tak po prostu, w podróży 😉 Myślę sobie, że może dana osoba nie ma ochoty rozmawiać, albo mnie weźmie za wariata 😉 Trochę przekonań w głowie, które muszę pokonać 🙂

    Polubienie

    1. Rzeczywiście niektórym przychodzi to łatwiej niż innym, ale myślę, że dla większości osób wiążę się to z przełamaniem pewnych oporów. Żeby nie zrazić się i nie męczyć polecam metodę małych kroków 🙂 Na początek można po prostu się uśmiechać i może druga osoba sama zagada.

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s