Bezcenna soczewica – #MelbourneOdKuchni

Zaczęło się 17 lat temu od prostej wizji – każdy zasługuje na miejsce przy stole. Rozrosło się do wielkiego projektu społecznego, pięciu lokalizacji i nagrody Australijczyka Roku dla założyciela, Shanaka Fernando.

img_0392Lentil as Anything to restauracje bezcenne (dosłownie i w przenośni). Płaci się w nich tyle ile się uważa i tyle na ile można sobie pozwolić. Jeśli wyobrażacie sobie w tym momencie jadłodajnię dla bezdomnych, a w najlepszym wypadku bar mleczny, jesteście w dużym błędzie. Spójrzcie jeszcze raz na cel projektu. Miejsce przy stole to znacznie więcej niż ciepły posiłek. To opowieści i dyskusje, kultura i rozrywka, poczucie przynależności i budowanie więzi. Każdy zasługuje nie tylko na pełny brzuch, ale też na doświadczenie wspólnoty jedzenia.

Moim pierwszym wrażeniem po wizycie w Lentil as Anything było zdziwienie, jak bardzo przypomina standardową restaurację. Stałe menu, danie dnia, sprawni i mili kelnerzy… Duży wspólny stół to już też żadna nowość, a raczej stały punkt wielu gastronomicznych wnętrz. Jednak już po kilku minutach można odczuć, że brak cen w karcie pociąga za sobą wiele innych elementów, które odróżniają to miejsce od pozostałych. Wszechobecne w Melbourne otwartość, swoboda i beztroska osiągają w nim swoje apogeum. Ostatecznie, po wyjściu ma się wrażenie, że zjadło się własnie kolację u znajomych, którzy poprosili o wrzucenie do puszki paru groszy na wykorzystane składniki.

Lokalizacja, którą wybrałam na początek to Lentil as Anything w Abbotsford, czyli pięknym, starym klasztorze przy parku, służącym obecnie lokalnej społeczności jako centrum kultury i sztuki. Podobno każda z „restauracji” ma własne menu, atmosferę i historię. Jak zawsze – wiele jeszcze przede mną do próbowania i odkrywania.

Odwiedzającym Melbourne oczywiście polecam ich stół i pyszne wegańskie jedzenie. Wszystkim, którym Australia nie po drodze, przynajmniej stronę internetową i filmik o tej bezcennej inicjatywie.

http://lentilasanything.com/

Jedna myśl na temat “Bezcenna soczewica – #MelbourneOdKuchni

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s