KIM JESTEM?

20160417_161129x

Krótkie i proste pytanie, na które każdy z nas może udzielić niezliczonych odpowiedzi. Któraś zawsze przychodzi nam głowy jako pierwsza i to właśnie ta podświadoma reakcja najlepiej odzwierciedla w jakim miejscu i momencie życia jesteśmy. Czy czujemy się przede wszystkim studentem, pracownikiem albo szefową? Mamą, mężem albo przyjaciółką?

A może po prostu szczęściarą, optymistką albo dobrym człowiekiem?

Dobra wiadomość jest taka, że możemy być absolutnie tym kim chcemy, a odpowiedź na to egzystencjalne pytanie zmieniać codziennie albo nawet co godzinę. Zła wiadomość jest taka, że to nie takie proste. Życie szczęśliwie i w zgodzie z samym sobą wymaga ciągłych,
a często też trudnych wyborów, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi, nieustannej refleksji nad sobą i otoczeniem.

Moją metodą na to wyzwanie jest założenie, że samoświadomość i „światoświadomość” idą w nierozłącznej parze. Jak inaczej dowiedzieć się czego chcemy niż próbując? Każde nowe doświadczenie to krok do rozwoju i jakaś lekcja. Nawet jeśli dowiadujemy się z niej tylko czego nie chcemy albo nie lubimy. Nawet jeśli nie mamy pojęcia do czego to doświadczenie kiedyś nam się przyda. Nie ważne, czy nazwiemy to podejście empiryzmem, życiem chwilą, filozofią slow life czy też poradą babci, żeby chociaż spróbować brukselki przed stanowczą odmową jej zjedzenia. Sednem pozostaje odkrywanie i poszukiwanie, ruszenie się z kanapy i wyciskanie świata jak cytrynę.

Takim właśnie podróżom poświęcony jest ten blog. Dłuższym i krótszym, bliższym
i dalszym – przede wszystkim jednak pełnym refleksji i nowych doświadczeń. Znajdziecie na nim moje przemyślenia, które mogą zainspirować Was do własnych, subiektywne przewodniki co gdzie odkrywać i praktyczne porady jak się z tym wszystkim ogarnąć.

Dlaczego się tym dzielę? Bo wiem, że w chwilach zagubienia potrzebujemy wskazówek – jak odnaleźć się w nowym mieście lub nowej sytuacji, ale też we własnych myślach i wyborach. Może zainspiruję albo zmotywuję chociaż kilka osób? Na pewno warto spróbować.